Czy odzienie ma znaczenie?

cze 18, 2018

Kiedy na początku lat 90 amatorskie bieganie jeszcze raczkowało nie mieliśmy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o sportową odzież. Sklepów, które oferowały tego typu rzeczy było niewiele, a asortyment jakim dysponowały był raczej skierowany ogólnie do ludzi uprawiających sport.

Wystarczy spojrzeć na fotografie biegaczy z tamtego okresu by się przekonać, że prym wiodły rozwlekłe dresy i buty, które mają niewiele wspólnego z tymi w których biegamy obecnie.
Dziś nasze możliwości jeśli chodzi o biegową odzież są bardzo duże - każda z nas może sobie dobrać sportowe ciuchy nadając swemu stylowi indywidualnego charakteru.
Czy to jednak ważne w czym biegamy? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie i czy fajne ciuchy mogą spowodować, że będziesz biegać lepiej?
 

Ubranie biegowe jakie powinno być?

Odpowiedź na powyższe pytania jest bardzo prosta - tak ma to znaczenie i to większe niż mogłoby się wydawać. Odpowiednio dobrane ciuchy potrafią zdziałać cuda i nie chodzi tu tylko o sam aspekt postrzegania nas przez innych, ale o nasz komfort i pewność siebie. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje zwłaszcza u początkujących biegaczek w których bieganie utrudnia im sam strój. Szerokie, dresowe spodnie, rozwlekłe bluzy i zwykłe tenisówki bez amortyzacji. Najczęstsze tłumaczenie takiego stroju jest takie, że skoro się biega amatorsko to nie warto inwestować w profesjonalną, biegową odzież. To dość powszechny i błędny sposób myślenia, który stawia nas w szarej armii biegaczek, którym brakuje motywacji i nie wierzą w siebie. Trudno uwierzyć w siebie i w swoje możliwości wyglądając niezbyt ciekawie i próbując się zlać z otoczeniem. Każda z nas powinna być dumna z tego, że jest aktywna, a ładne, nowoczesne, sportowe ciuchy to nie tylko przywilej dla najlepszych. Skoro na co dzień lubisz wyglądać dobrze dlaczego na czas treningu miała byś się zmieniać w szarą myszkę?

Ciuchy biegowe a afekty treningów

Wygodne legginsy, dopasowana kurtka z modnym kwiecistym nadrukiem i kolorowa opaska nie stworzą z Ciebie super biegaczki, ale spowodują, że poczujesz się bardziej pewna siebie i zaczniesz bardziej w siebie wierzyć. Nie są to fakty wyssane z palca, bo na ten temat prowadzono nawet badania w USA. Biegaczy i biegaczki podzielono na dwie grupy - jedna grupa przez miesiąc trenowała w atrakcyjnych, modnych strojach, druga w szarych, niedopasowanych i po prostu nieatrakcyjnych. Wszyscy trenowali tak samo i jak się można łatwo domyślić w większości przypadków efekty były lepsze u dobrze ubranej grupy.

Brzmi to trochę mało przyjemnie dla tych wszystkich, których na dobre biegowe ubrania po prostu nie stać. To w końcu kilkaset złotych, które trzeba wydać aby skompletować taki strój. Czy zatem w zwykłych, starych rzeczach lepiej w ogóle nie pokazywać się na biegowych ścieżkach? Wręcz przeciwnie! Biegaj śmiało w tym co masz, ale zachęcamy do konsekwentnego zbierania pieniędzy na swój wymarzony zestaw w którym będziesz się czuła lepiej i bardziej komfortowo.

Odzież biegowa to rzecz niezwykle istotna - dobre legginsy i buty z super amortyzacją nie wykonają treningu za Ciebie, ale będą nieocenionym supportem i motywatorem dzięki któremu chętnie wyjdziesz pobiegać już nie jako szara myszka, ale biegaczka szczęśliwa i dumna ze swojej pasji.

Zostaw komentarz

LUB

zostaw komentarz przez facebook'a

Kategorie